4 Nisan 2012 Çarşamba

Volvo Yayaları Dış Hava Yastığı İle Koruyacak

Yaya hava yastığı yada yaya airbag'ı Volvo tarafından geliştirilen ve çarpmalar sonucunda yayalarda meydana gelen yaralanma ve ölüm tehlikesini yok etmeyi amaçlayan yeni bir teknoloji.

Avrupa'da satışa sunulacak V40 Hatchback modellerde standart olarak geleceği duyurulan yaya hava yastığı, Volvo'nun çarpışma testlerinden eksik not almasına neden olan yaya güvenliği konusunda kendisini bir adım ileriye taşımak için geliştirdiği akıllıca bir çözüm.

Kazaların Amerika'da %12'si, AVrupa'da %14'ü yaya-araç çarpışmaları şeklinde gerçekleşmekte. Bu tarz çarpmalarda özellikle kafaya alınan sert darbelerin nedeni ise ön camın alt kısmı, A kolları ve kaput üst kısımlarının sert yapısı olmaktadır.

Volvo V40'ın ön kısmında yer alan 7 adet sensör sayesinde aracın bir objeye çarpması tespit edilir. Milisaniyeler içerisinde kaput üst kısmı altından çıkan yaya hava yastığı ön camın silecekler kısmı, A kolları ve bir miktar kaput üst kısmını kaplar.

Volvo'nun üst düzey teknik yöneticilerinden Thomas Broberg yaptığı açıklamada, yaya çarpmalarının %75'inin 40 km hızların altında olduğunu, bu nedenle yaya airbaglerinin sadece 20km ile 50km hızlar arasında aktif olacağını dile getirdi. Aynı zamanda bu yaya hava yastığının iki işlevi var. Birincisi, yükselen kaput sayesinde mesafe oluşturmak, ikincisi ise cam yakınlarındaki bölgenin sert kısımlarını kapatarak yastık etkisi oluşturmak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder