26 Nisan 2012 Perşembe

Opelden küçük ve genç bir şehir otomobili Adam

2013 yılı ilk yarısında pazara girmesi beklenen Opel Adam, A-segmentine yeni bir soluk getiriyor. Bu segmentin en favorisi sayılan Fiat 500 en büyük rakip olarak görülen Opel Adam, sınır tanımayan kişiselleştirilebilmesi ve daha compact sınıflarda görülen internet tabanlı eğlence ve bilgi sistemleriyle geliyor.

4 kişilik tasarlanan araç, 3.70 m uzunluğu ve üç kapılı gövdesiyle iddialı. Kendisinden beklenmeyecek geniş bir iç hacim sunan araç üç farklı model seçeneği ile geliyor. Jam, Glam ve Slam olarak adlandırılan paketler ise gayet hoş bir isimlendirmeye sahip olduğu gibi, farklı zevk ve bütçeye hitap etmekle de iddialı.

Başlangıç seviyesinde yer alan Jam, sanılan standartların aksine renkli ve zevkli. Biraz daha sofistike ve zerafet içeren paket ise Glam. Tahmin edileceği gibi Slam ise, son derece sportif ve enerjik, yerinde duramayan gençler için.

Opel'in Tasarım Bölümünün Başkan Yardımcılığını yapan Mark Adams, “A segmentinde ki hiçbir otomobil, Opel Adam kadar kişiselleştirilebilir değil. Zira biz, çok ama çok frazla iç/dış renk seçeneği, dokuma ve kit kombinasyonu sunuyoruz. Bu sayede otomobil almak isteyenler kendi otomobillerinin aynısını başka birinde göremiyor” demekte.

Opel Adam,  70 HP gücünde 1.2 lt ve 100 HP gücünde 1.4 lt olmak üzere 2 adet farklı benzinli motor seçeneği ile Türkiye pazarına girecek. Bu iki motor da 5 ileri manuel vitesli şanzuman ile gelecek. Bu küçük canavar ayrıca yakıt tasarrufu sağlamak için start&stop özelliğini opsiyonel olarak sunacak.  Daha sonra ise, turbo beslemeli direk enjeksiyonlu, standart start&stop özellikli ve 6 ileri manuel vitesli sport bir seçenek ile güçlenecek Opelin Adam ı.

Opelin CEO’su Karl-Friedrich Strake, “Yeni Adam modelimiz, opel markası adına büyük bir potansiyeli ortaya koyacak ve biz, bu moda ikonu küçük otomobilimizin Alman mühendisliğini bu segmente taşıdığı için çok gururluyuz. Esasında Adam,  Almanya’da özel olarak üretilen ilk A segmenti otomobil. Eylül’de, Paris Otomobil Fuarı’nda fantastik bir beğeni kazanacağına inanıyoruz.”

AKILLI TELEFON ENTEGRASYONU 

Opel Adam, Opel tarafından geliştirilen ve bundan sonra diğer modellerde göreceğimiz yeni nesil interaktif bilgi-eğlence sistemleri ile donatılmış ilk otomobili. İçerisinde yer aldığı A segmentinde rakiplerine göre son derece seçkin olan bu yeni sistemlerde Apple iOS yanında, Android ile de uyumluluk söz konusu.

Yeni nesil bilgi-eğlence sistemi, GPS navigasyon gibi internet tabanlı uygulamaları içeren akıllı telefon içeriğine ulaşabiliyor. İlgili içeriği toplayıp derliyorr ve 7 inçlik yüksek çözünürlüklü renkli dokunmatik ekranda kullanıcıya sunuyor.. Ayrıca, MP3 çalar, ipod ve tablet gibi yeni medya kaynaklarına Opel Adam bluetooth ve USB bağlantısı sayesinde kolaylıkla ulaşılabiliyor. USB ve Bluetooth bağlantıları olmayan müzik aygıtları için de bir güç çıkışı bulunuyor. Video ya da slideshow izlemek isteyen Adam kullanıcıları da otomobil sabitken bunu gerçekleştirebiliyor.

Opel Adam, a class ve yenilikçi teknolojileri A segmentine taşıyor. Geliştirilmiş Park Pilotu (APA II), ve  ultrasonik sensörlerle desteklenen Kör Nokta Uyarı Sistemi (SBSA) ile birlikte geliyor. [gallery link="file" columns="2" size="medium" ids="1422,1423,1424,1425,1426,1427,1428,1430,1431,1432,1433,1434,1435,1436,1437,1438,1439,1440,1441,1442,1443" orderby="rand"]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder