27 Mayıs 2012 Pazar

Nissan Qashqai Performans, Yakıt Tüketimi ve Detaylar

SUV sınıfını Türkiye'ye tanıtan ve kuşkusuz ülkemizde segmentinin en çok satılan otomobili Nissan Qashqai yeni modeliyle dolu dolu geliyor. İyi performansa ekonomik yakıt miktarları ile ulaşmak isteyenleri tatmin etmek için daha da detaylı tasarlandı ve yenilendi.

Versiyonlarına göre 1297 ile 1600 kg arası değişen sedan araç konforundaki SUV yada daha doğrusu crossover Qashqai'yi en iyi yakıt ekonomisi ile tatmin edici performanslara ulaştırmak için benzinli ve dizel motor seçenekleri geliştirildi. 2 çekerli 1.6 litre benzinli ve 1.5 dci dizel motoru ile 110 beygir civarında güç üreten yeni motor alüminyum alaşım ile biraz daha hafifletildi.

320 Nm tork üreten 150 beygirlik 2 litre hacimli dizel motoru ise performans ve ekonomiyi kombine eden 4X4 All Mode teknolojisiyle birlikte kombine edilmiş. Bu teknik elektronik olarak yol durumunu algılayıp aracı 2 yada 4 çeker arasında değiştirerek performans ve ekonomiyi optimum seviyeye çekerken, daha keyifli bir sürüş sağlıyor. Yine bu versiyonda bulabileceğiniz sarsıntısız vites geçişi sağlayan X-Tronic CVT Otomotik vites seçeneği sayesinde hem şehirde hem kötü yol koşullarında kesintisiz konforu yakalamanız mümkün.

Daha keyifli ve kolay sürüş için geri görüş kamerası, elektrikli keyifli sürüş sağlayan elektrikli direksiyon, rahat görüş sağlayan yüksek ve hakim sürüş pozisyonu, otomatik yanan farlar ve yağmur sensörü sizi qashqai'ye adapte edecek özelliklerden bazıları. Bose ses sistemi, usb girişi ve mps bağlantı noktası, çift taraflı otomatik klima, yol bilgisayarı, uzun yolculuklarda kolay sürüş için cruise kontrol sistemi ve akıllı anahtar gibi standart veya opsiyonel olarak sunulan bir otomobili güzelleştiren donanımlardan.

Akıllı anahtar sistemi sayesinde anahtar cebinizde iken, kapı koluna küçük dokunuşlar yaparak aracı açıp, kilitleyebilmeniz mümkün. Özellikle kucağınızda küçük çocuğunuz yada alışveriş paketleri, belki de piknik malzemeleri varken cebinizdeki anahtarı çıkarmakta zorlandığınız durumlar için ideal bir çözüm. Diğer taraftan anahtar cebinizde, çantanızda yada konsol üzerinde iken, anahtarı takıp çevirmeye gerek kalmadan, anahtar yuvasında yer alan aparatı çevirerek Qashqai otomobilinizi çalıştırmanız mümkün.

Temel olarak dört farklı versiyon seçeneği var; Visia, Tekna, Black Edition ve Platinium. 1.6 benzinli seçeneğin visia, tekna ve black edition serileri hem otomatik hem düz(manuel) vites seçenekleri ile gelmekte. 49.341 TL'den başlayan bu seçeneklerde CVT Otomatik vitesli versiyonları 4.000TL daha pahalı. Yakıt tüketimi ortalama 100 km de 6,2 litre benzin iken otomatik viteslerde 6,4litre.

1.5 dci dizel ise visia, tekta, black edition ve platinium serilerinin hepsinde manuel şanzuman yani düze vites ile gelirken bu seride otomatik vites bulunmamakta. 110 beygirlik bu euro 5 dizel motorun maksimum hızı 177km/h iken ortalama yakıt tüketimi 5,2 litre motorin civarlarında. bu modelleri ise 58.924TL den başlayan fiyatlarla Nissan bayilerinde yerini aldı.

Nissan Qashqai'nin en dolusu diyebileceğimiz all mode 4X4 teknolojisine sahip 2,0 litre dci dizel motor seçeneğinin ise 2.0 dci black edition ve 2.0 dci platinium olmak üzere her ikisi de CVT otomatik vitesli versiyonu bulunmakta. 188 km7h maksimum hıza sahip bu modellerin fiyatları ise 99.670 TL ve 106.324TL olarak sunulmakta.

[gallery link="file" columns="2" size="medium" ids="1654,1655,1656,1657,1658,1659" orderby="rand"]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder