1 Şubat 2012 Çarşamba

Hava İle Çalışan Otomobil

Dünyanın en ucuz otomobili "NANO"yu üretmekte olan ve Jaguar ve Land Rover markalarını satın alarak hem Avrupa'ya hızla açılan hem de teknolojisini hızla geliştiren Tata  firması sıkıştırılmış havayla çalışan AirPod isimli aracını tanıttı.

Daha önce eski formula 1 mühendisi Guy Negra'nın yönettiği ar-ge ekibiyle hava ile çalışan otomobil üzerine çalışmalarını sonuçlandırarak, üretim bandına hava ile çalışan araç sokmuştu Tata. Bu raracın sahip olduğu motor teknolojisini daha da geliştiren ve sıkıştırılmış hava ile çalışan AirPod isimli araç ise çalışmaların son ürünü.

Hava İle Çalışan Otomobil

Temel olarak araç bir kompresör yardımı ile hava deposuna sıkıştırılmış yani yüksek basınçta basılmış hava yardımı ile aracın pistonlarının hareket etmesi ile aracın hakaretini sağlayan bir sistem bu.  Bir depo sıkıştırılmış hava ile 200 km yol yapabildiği duyurulan aracın deposunun hava ile doldurulması ise yaklaşık 4T'ye mal oluyor. Yani kilometre başı maliyet 2 Kuruş civarında bir yakıt tüketimi söz konusu.

Yakıt tüketimi dedik ama aslında araç yolculuğu esnasında yakıt kullanmıyor. Sadece dışarıya hava çıkarıyor egsozundan. Yani %100 çevreci ve çevreye karbon salınımı yapmıyor.

Elektrik ile çalışan hava kompresörü tarafından sıkıştırılan havanın bir veya daha fazla sayıda araç içinde yer alan hava deposuna basılması sonucunda benzin, mazot veya lpg(otogaz) kullanmak zorunda değilsiniz. Bu kompresörler istasyon veya evlerde bulunabilecek. Ayrıca araç kendi içerisinde de elektrik ile çalışan bir mini kompresör barındıracak. Bu sayede yolda kalma durumlarında bir elektrik prizine takılarak hava doldurmak mümkün.

Aslında bu temel olarak elektrik enerjisini haraket enerjisine dönüştürme mantığı. Ama burada elektrikli araçlara nispeten daha ucuz ve güvenli bir yol bulunmaya çalışılmış. Zira bir şarjla 200km gidecek bir saf elektrikli otomobilin maliyeti çok fazla, aküler çok pahalı ve zaman zaman bu akülerin yenilenmesi gerekiyor. İşte araçta batarya gerektirmeden çok daha basit yöntemle çalışan bir airpod isimli araç gerçekten mükemmel çözüm olmuş.

Bildiğimiz konvansiyonel motorlu, yani benzinli veya diesel motorlu araçlarda sıralı pistonlara sahip motorlarda dönme hareketi, pistonları belirli bir sıra ile yanma sonucu oluşan basınç ile itilmesi prensibine dayanıyordu. Bu araçta ise aynı şekilde pistonların belirli periyodlar ile sıkıştırılmış hava ile itilerek gerekli dönme hareketinin sağlanması amaçlanmakta.

Tabi ki araç henüz prototip ve test aşamasında ama açıkçası beni elektrikli araçlardan daha çok heyecanlandırdı. Ve yerli araç üretilmesi konusunda ki çalışmalara farklı bir bakış açısı sunarak yerli otomobil çalışmalarımıza belki farkl bir perspektif kazandırabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder