21 Mayıs 2013 Salı

Elektrikli Şehiriçi Teslimat Araçları

Önceleri sadece marjinal faydanın düşünüldüğü ticari hayat dönemlerinden, ekonomi, sosyal sorumluluk, kişisel tatmin ve çevre bilinci gibi daha fazla donenin değerlendirildiği bir ödeme geldik. Uğruna savaşlar yapılan petrol ile çalışan ve çevreyi kirleten araçlar yerine çevreci yeni nesil araçlara ilgi her geçen gün artıyor.

   elektrikli-sehirici-teslimat-araclari-alke-electric-vanÖnceleri küçük ar-ge odaklı şirketlerin ürettiği elektrikli araçlara, artık büyük otomobil üreticileri de katıldı. Örneğin ülkemizde satılan Fluence ZE elektrikli otomobil beklediğimden fazla ilgi gördü. Dünyada ise sadece elektrikli araç üreten Tesla, Reva vb. birçok firma var.

   Otomobil üreticileri ise henüz pazara çok fazla sürmeselerde bu alanda hibrit ve saf elektrikli araç geliştirme de gayretliler. Diğer taraftan hidrojen ile çalışan otomobil gibi diğer alternatifler de her gün yeni çözümler ile geliyor.

Elektrikli araçlar genelde şehir içi kullanım için geliştirilen küçük ama efektif araçlar olarak piyasaya çıkıyor. İşte İtalyan elektrikli araç üreticisi ALKE bunun için "delivery van" yani şehir içi teslimat vanı diyebileceğimiz elektrikli aracıyla Avrupa'da iyi satış rakamlarına ulaştı.

Araç 130km'ye kadar menzili ve kullanışlı tasarımı ile dikkat çekiyor. Ülkemizde damacana su satıcıları, şehir içi kuryeler, kargo şirketleri, çiçekçiler gibi dağıtım ve teslimat yapanların kullanabileceği kullanışlı bir araç. Aşağıdaki official videoda göreceğiniz gibi iki yandan sürgülü kapısı ile kullanım alanı oldukça geniş. İç kısma yapılabilecek raf vb uygulamalar ile daha da kullanışlı hale gelebilir.

Ayrıca fren yaparken enerji toplamaya yarayan sistem sayesinde %30'lara kadar ekstra kazanım elde edebilirsiniz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder