27 Mayıs 2012 Pazar

2013 Model Ford Mondeo Yakında Yollarda

Paris otomobil fuarında son detayları ile boy gösteren Ford Mondeo yeni nesil ‘Tek Ford’ stratejisi ile geliştirildi. Otomobil  sedan, hatchback ve vagon versiyonları ile CD-segmentinde yer alarak rekabeti kızıştıracak. Amerika’da segmentinde başarılı satış rakamlarını yakalayan ve bazı Avrupa ülkeleri ve orta doğu ülkelrinde görüpp iç geçirdiğim Fusion modeli ile aynı görselliğe ve tasarıma yaklaşmış.

Ford Mondeoyu eskiden beri beğenen ve takip eden birisi olarak yeni Fusion vari tasarım beni kendisine aşık etti resmen. Dış tasarımda gerçekten yeni ipuçları mevcut. Arka far yapısı eski modele göre daha şık ve sportif.  Daha keskin hatlarla daha kaslı gözüken aracın ön ızgarası ise hafiften Aston Martin dokunuşuyla geliştirilmiş.

2013 Model yeni Ford Mondeo dış tasarımda olduğu gibi iç tasarımda da Fusion’dan esinlenilmiş. Kaliteli malzeme ve işçilik ilk göze çarpan ayrıntılar. Sadelik ve şıklık arasındaki o ince çizgiyi yakalamış Ford Mondeo. 

Yüksek kalite malzemeler ile birleşen tatmin edici tasarım, aracı çok daha çekici yapıyor. Seçenekler arasında birden çok koltuk ayarı, ‘MyFord Touch’ özelliği ve 5 cihaza kadar kaldırabilen WiFi alanı var. Ayrıca, aracın dikey veya paralel olarak otomatik park etmesine yarayan gelişmiş aktifpark asistanı sistemi de opsiyonel olarak tercih edilebiliyor. Detaylı performans özelleştirmeleri henüz açıklanmış olmasa da, model 1.0 litrelik EcoBoost, 1.5 litrelik EcoBoost ve 2.0 litrelik EcoBoost gibi motor çeşitleriyle piyasada olacak. Dizel tarafına gelince, 1.6 litrelik TDCi, 1.6 litrelik ECOnetic ve 2.0 litrelik TDCi 2013 modelleri ile gelecek. Ford bir de 2.0 litrelik benzinli motorla 1.4 kWh’lik lityum-iyonu pile sahip bir hibrid modeli ile yeni mondeoyu daha da çevreci yapmayı planlıyor.

[gallery columns="2"]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder